Perfumy na dzień dzisiejszy są połączone z naszym „jestestwem”. Są częścią osobowości człowieka. Zapach ma duży wpływ na nasze samopoczucie a także jest magnesem do przyciągania innych osób do nas. Używane przez nas perfumy podkreślają nasze emocje a także nasz charakter. Ładny zapach ma wpływ na nasze samopoczucie. Stosując określone perfumy pokazujemy swoją osobowość. To świetna wskazówka dla osób, które szukają partnera lub partnerki. Wiadomo, iż będziemy chcieli się umówić na następną randkę wyłącznie z osobą, której zapach był dla nas przyjemny, inspirujący. Tak więc perfumy to znak rozpoznawczy ludzi. Decydujemy się na różnorodne zapachy, jakie możemy podzielić na 5 kategorii: orientalne, cytrusowe, kwiatowe, drzewne, szyprowe (drzewno- cytrusowe). Jak dużo zapachów, tyle emocji a także osobowości kobiecych. Tymczasem faceci wybierają zapachy drzewne (cedr, drzewo sandałowe), chypre (zapachy drzewno-cytrusowe), fugere (zapachy paprociowe). Każdy mężczyzna jest inny. Stosowane przez niego perfumy wskazują na jego charakter.

Delikatniejsze zapachy wybierają w większości osoby wrażliwe. Z kolei mocniejsze zapachy wybierają osoby postrzegane jako ambitne, pewne siebie. Współcześnie sporo najbardziej znanych osób określanych mianem „gwiazd” rekomenduje swoim nazwiskiem różne perfumy. Jest to dla wielu ludzi zachęta do zakupu i wypróbowania danego perfumu. Kupujemy markowe perfumy męskie, przede wszystkim z powodu ich wysokiej jakości a także trwałości.

Osoby, które dają nazwę danym zapachom są ludźmi, z którymi chętnie się identyfikujemy. Jest to istotny składnik , który motywuje nas do zakupu perfum.